Polska vs. Niemcy 31.07.2011 fot. Karolina Wszoła

Błotna w Polityce

• autor: pilkablotna, 2012-05-13 23:31

Zapraszam do lektury tygodnika "Polityka" Nr 19 z 09.05-15.05.2012. W nim na 76 stronie można przeczytać artykuł "Książę bez ziemi", zapowiedź "Księstwa". Pojawia się także informacja, że Masternak gra w piłkę błotną w naszym klubie. Poza tym w numerze znajduje się ciekawy artykuł "Kibole w tunikach". Polecam!

Recenzja filmu: "Księstwo",

reż. Andrzej Barański Książę bez ziemi

Tak jak wcześniej powieści Masternaka,
„Księstwo” Barańskiego próbuje zerwać
ze stereotypem opowieści o awansie społecznym

Kolejny film, który czekał na premierę od ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie zresztą nie trafił do konkursu głównego. Może sam temat wydał się dystrybutorom niezbyt atrakcyjny? Andrzeja Barańskiego – jednego z nielicznych polskich reżyserów pamiętających o tym, że Polska to nie tylko wielkie miasta – zainteresowały autobiograficzne powieści Zbigniewa Masternaka („Chmurołap”, „Niech żyje wolność”, „Scyzoryk”), w których autor opisuje swą trudną drogę ze wsi do miasta i z powrotem. Powieściowemu Zbyszkowi nie powiodło się na studiach, musiał zatem wrócić do matki wdowy i do środowiska, które na takich jak on – co chcieli się wyrwać w wielki świat, ale na razie przegrali – patrzą z nieufnością. Ambitnemu młodzieńcowi niewiele może pomóc przekazany przez ojca pijaka rodzinny mit o tym, że ich przodkowie wywodzili się od starosłowiańskich Wiślan. Co komu po księstwie bez ziemi? Ale nie tylko ów mit okazuje się w dzisiejszych czasach nieprzydatny.

Tak jak wcześniej powieści Masternaka, „Księstwo” Barańskiego próbuje zerwać ze stereotypem opowieści o awansie społecznym, utrwalonym zwłaszcza w latach PRL, choćby w serialu „Daleko od szosy”. Bohater „Księstwa” znajduje się bowiem w kulturowej pustce, pomiędzy dwoma światami, i w żadnym z nich nie czuje się u siebie. Skazany na samotność i na niełatwe poszukiwania własnej tożsamości. Jak pokazują losy Masternaka, który jest pierwowzorem bohatera, w dużej mierze mu się to udało. Jest dzisiaj pisarzem, a jednocześnie nie zapomniał o młodzieńczych futbolowych zamiłowaniach. Jak można przeczytać w Internecie, w wolnych chwilach gra w piłkę błotną w BKS Roztocze Krasnobród.

Księstwo, reż. Andrzej Barański, prod. Polska, 115 min

źródło: http://www.polityka.pl/kultura/film/1526523,1,recenzja-filmu-ksiestwo-rez-andrzej-baranski.read